Jak wymienić uszczelkę pod głowicą w Ursusie C-360?

[REKLAMA]

Awaria uszczelki pod głowicą może zdarzyć się w każdym traktorze. Zależnie od tego, w jakim miejscu nastąpiło uszkodzenie, może dojść do: zmieszania oleju z płynem chłodniczym, wycieku oleju bądź płynu na zewnątrz, ucieczki kompresji do jednego z układów. W przypadku głowic do C-360 zadanie jest ułatwione, ponieważ silnik posiada cztery niezależne głowice — po jednej dla każdego cylindra. Dzięki temu można o wiele łatwiej i szybciej wykonać czynności naprawcze.

Przygotowanie do pracy

Zanim rozpoczniesz naprawę ciągnika, musisz sprawdzić, która konkretnie głowica C-360 uległa awarii. W tym celu najlepiej zdjąć pokrywy zaworów i ocenić, gdzie konsystencja oleju jest najbardziej zanieczyszczona płynem. Oczywiście po jakimś czasie cały olej w silniku będzie zanieczyszczony, co utrudni znalezienie „winowajcy”, stąd nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków zbyt długo.

W przypadku ucieczki kompresji do jednego z układów sprawa będzie nieco trudniejsza, jednak wciąż możliwe jest ograniczenie naprawy do jednej konkretnej głowicy silnika Ursus C-360. Gdy masz już zdjęte pokrywy zaworów, możesz przejść do odkręcenia kolektorów wydechowego i dolotowego. Prace znacznie ułatwi zdjęcie maski. Po usunięciu przeszkód pozostaje już tylko odkręcić śruby głowicy, które znajdują się pod pokrywami zaworów. W tym momencie możesz zdjąć głowicę C-360, a następnie usunąć pozostałości starej uszczelki. Na tym etapie wielu rolników po prostu instaluje nową uszczelkę i składa wszystko w odwrotnej kolejności, jednak zanim to zrobisz, musisz wykonać jeszcze kilka ważnych czynności.

Montaż głowicy do C-360

Przed montażem należy wyczyścić dokładnie powierzchnię zarówno po stronie głowicy, jak i samego silnika. Zgodnie z zasadami techniki ta pierwsza powinna zostać oddana do planowania (precyzyjne wyrównanie powierzchni) w sytuacji uszkodzenia uszczelki, jednak w przypadku głowic silnika Ursus C-360 zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Jeżeli jednak wymiana uszczelek wynika z poważnego przegrzania ciągnika, planowanie jest obligatoryjne. W skrajnych przypadkach może dojść do tak dużego zdeformowania powierzchni, że konieczny będzie zakup nowych głowic. To na szczęście też nie jest problemem, ponieważ są one ciągle produkowane jako zamienniki o bardzo wysokiej jakości. W internetowych sklepach rolniczych głowica silnika z zaworami Ursus C-360 dostępna jest bez najmniejszych problemów. 

Po wyczyszczeniu powierzchni styku należy osadzić na szpilkach bloku nową uszczelkę. Później pozostaje już tylko poprawne ułożenie i dokręcanie głowicy C-360, co zawsze odbywa się metodą na krzyż. Większość nowych uszczelek posiada dodatkowo załączoną instrukcję, z której dowiesz się, w jakiej kolejności dokręcać kolejne śruby mocujące.

Ursus C-360 wyposażony jest w silnik o bardzo prostej i przemyślanej konstrukcji, dzięki czemu jego serwisowanie jest łatwe. Większość napraw, nawet takich jak wymiana uszczelek pod głowicami, można wykonać we własnym zakresie. Ponieważ ciągnik ten jest wyjątkowo popularny i nadal często wykorzystywany na wielu gospodarstwach, bez problemu można zakupić do niego wysokiej jakości części zamienne, również takie jak głowice silnika Ursusa C-360.