
Najczęstsze awarie samochodu jesienią – kiedy potrzebna będzie laweta?
Każda pora roku wymaga od kierowcy właściwego przygotowania samochodu do panujących na drodze warunków. Tylko stosowne zadbanie o pojazd zagwarantuje nam pełnię komfortu i bezpieczeństwo. W poniższym artykule postaramy się szczególnie skupić na przygotowaniu auta do jesieni.
Sprawdzenie stanu ogumienia lub jego wymiana
Jesień to idealna pora, kiedy możemy zaplanować wymianę ogumienia na zimowe. Niskie temperatury i padający deszcz – przede wszystkim rano i wieczorem mogą spowodować, że droga będzie coraz bardziej śliska i niebezpieczna. Opony letnie zrobione z twardej gumy i mające mniejszy bieżnik nie będą mogły właściwie trzymać się podłoża, co może poskutkować wydłużeniem drogi hamowania, a nawet prowadzić do wypadku czy stłuczki.
Lepiej zatem w październiku albo listopadzie zmienić opony w samochodzie na zimowe mające lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Ogumienie zimowe ma bowiem większą liczbę żłobień na bieżniku, a ponadto wykonuje się z bardziej elastycznych surowców. W wymianie ogumienia pomoże nam firma Wawa-Hol, która zajmuje się także innymi naprawami i chętnie udzieli nam wsparcia.
Światła oraz klimatyzacja
Po okresie letnim kanały wentylacyjne w samochodzie są zanieczyszczone, co ma wpływ na ich drożność oraz skutkuje nieodpowiednim działaniem klimatyzacji i nawiewów. Dobrą opcją będzie odkurzanie kanałów, jak również wylotów w środku samochodu, przeczyszczenie i wysuszenie filtrów pyłkowych. Dzięki właściwemu zadbaniu o wentylację możemy uniknąć problemów z parującymi szybami. Trzeba także zbadać działanie reflektorów, a jeżeli stanie się to konieczne, wymienić żarówki na znacznie mocniejsze.
Wycieraczki
Istotne jest regularne mycie szyb, tym bardziej po deszczu, kiedy na drogach znajduje się sporo wody i błota. Dzięki temu będziemy mogli na dłużej zachować żywotność wycieraczek. Jeżeli zaś te pozostawiają smugi, to znak, iż przyszła pora na wymianę piór na nowe.
Hamulce
Bardzo ważne jest sprawdzenie układu hamulcowego. Kiedy rozpoczyna się czas częstych opadów, nawierzchnia zaś jest bardzo śliska, bezpieczne i właściwe hamowanie stanowi podstawową kwestię, żeby nie dopuścić do wpadnięcia w poślizg, kolizji czy wypadku.
Stan akumulatora
.jpg)
Na pewno warto się będzie wybrać w okresie jesiennym do mechanika, który sprawdzi pracę akumulatora w naszym samochodzie. Nikt na pewno późną jesienią czy zimą nie chce zmierzyć się z problemem rozładowania tego elementu, gdy akurat trzeba się będzie spieszyć do pracy. Napięcie akumulatora samochodowego powinno wynosić 12,6V. Jeżeli spadnie ono do 12,4V, trzeba pomyśleć o zakupie nowego akumulatora.
Czystość auta

Czego wymaga ochrona samochodu w okresie jesiennym? Jedną z najważniejszych kwestii powinno być przeprowadzenie gruntownych porządków. Dokładne sprzątanie nie tylko zagwarantuje większą wygodę podróżowania, ale też zapobiegnie powstawaniu brzydkich zapachów i zbieraniu się wilgoci. Czyszczenie auta warto zacząć od solidnego wietrzenia i dokładnego odkurzania środka. Celem pozbycia się śladów podróży wakacyjnych, możemy postawić także na wypranie tapicerki.
Co ponadto warto wyczyścić w aucie w okresie jesiennym? W tym czasie powinno się pomyśleć o wszelkich, nawet niewielkich zakamarkach. Musimy wymyć reflektory czy podwozie. Wszelkie czynności pielęgnacji mogą pomóc dostrzec ewentualne niedoskonałości. Część spośród tego typu usterek może po prostu wymagać zastosowanie właściwej konserwacji przed okresem zimowym.
Odpowiednia widoczność w samochodzie
Jak wspomniano wyżej, czystość samochodu jest niezwykle istotna. Warto zadbać o taki aspekt także w wypadku przedniej szyby. W okresie jesiennym każdy kierowca musi się mierzyć ze spadającymi liśćmi z drzew, jak i zanieczyszczeniami pojawiającymi się na drodze, które stanowią połączenie błota i wody. Regularnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne nie tylko zapewnią właściwą widoczność, ale też wpłyną na przedłużenie żywotności wycieraczek.
Zabezpieczenie podwozia
Zwykle lepiej jest zapobiegać, aniżeli leczyć. Zatem zabezpieczenie antykorozyjne podwozia, jest jedną z pierwszych kwestii, o których powinniśmy pomyśleć. Warto przeprowadzić je jesienią, bo kiedy nadejdzie zima, będzie już na to za późno. Konserwację podwozia można wykonać samodzielnie z użyciem środków w sprayu, albo na pędzel. Drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej skuteczne, gdyż pozwala na dokładne zabezpieczanie elementów. Na pewno wymaga jednak większej pracy. Pamiętajmy, aby nie nałożyć preparatu na bak paliwa, miskę olejową czy przewody.
Pielęgnacja oraz zabezpieczenie karoserii
Usunięcie owadów, dokładne umycie karoserii, dekontaminacja lakieru, to podstawowe czynności, które powinno się wykonać przed nakładaniem jakiejkolwiek powłoki ochronnej na auto. To, którą z oferowanych w sklepach powłok ochronnych wybierzemy, jest kwestią indywidualną. Najtańsze rozwiązanie to zaaplikowanie syntetycznego wosku, najdroższe zaś to nałożenie powłoki kwarcowej. Woskowanie nie jest zaliczane do zbyt trudnych czynności, ale aplikację powłoki powinniśmy zlecić profesjonalistom. Oczywiście, jeżeli nie mamy na taki temat żadnej wiedzy.
Dobrej jakości wosk oraz powłoki ochronne stworzą warstwę zabezpieczającą karoserię. Ponadto mają one właściwości hydrofobowe. Hydrofobowość przyczynia się do faktu, iż woda kropelkuje i zostaje odepchnięta z powierzchni lakieru. Dzięki czemu nie jest w stanie się na nim osadzić i utworzyć tafli, a najzwyczajniej spływa. Ponadto lakier uzyskuje ochronę przed zanieczyszczeniami drogowymi, błotem czy też osadzaniem się owadów.
Kiedy warto skorzystać z pomocy w czasie awarii pojazdu jesienią?

Na drodze podczas prowadzenia samochodu zdarzyć się mogą nieprzewidziane sytuacje. W razie awarii warto poprosić o pomoc fachowców z naszej firmy Wawa-Hol. Jesteśmy dyspozycyjni całodobowo i obsługujemy klientów na najwyższym poziomie. Gwarancję jakości świadczonych przez nas usług stanowi doświadczenie, które udało się nam zdobyć w ciągu ostatnich 10 lat. Mamy do dyspozycji profesjonalny sprzęt, który jest konieczny do naprawy czy holowania auta. Nasza firma zajmie się:
- awaryjnym uruchomieniem pojazdu,
- holowaniem auta osobowego,
- holowaniem z garażu wielopoziomowego czy podziemnego,
- wypompowaniem źle zatankowanego paliwa,
- dowozem paliwa,
- awaryjnym rozłączeniem alarmu w samochodzie,
- wyciągnięciem auta z rowu, zakopanego w błocie, zablokowanego.
Pomoc Drogowa Wawa-Hol
al. Jerozolimskie 228
02-495 Warszawa
Telefon do pomocy drogowej i warsztatu: 666 285 777
https://wawa-hol.pl/kontakt/