Lustra drogowe i ich znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego

[REKLAMA]

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to kwestia niezwykle istotna nie tylko dla poruszających się samochodami i innymi pojazdami, jak i dla pieszych. Niestety, są miejsca, w których bezpieczeństwo to jest znacznie zmniejszone z powodu złej widoczności. Dotyczy to między innymi wyjazdów ze skrzyżowań czy z prywatnych posesji. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie luster drogowych. Czym są takie lustra, jakie jest ich zastosowanie i jakie przepisy muszą zostać wzięte pod uwagę przy montażu takiego lustra? Czy jest to rozwiązanie skuteczne?

Czym jest lustro drogowe?

Lustro drogowe jest urządzeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ustawia się je w miejscach o znacznie ograniczonej widoczności dla eliminacji martwych punktów. Najważniejszą kwestią przy montażu lustra drogowego jest fakt, że nie może ono zniekształcać obrazu, bo skutkowałoby to obniżeniem poziomu bezpieczeństwa na drodze.

Lustro drogowe -główne zastosowania

Lustra drogowe ustawia się w miejscach, w których ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa jest największe z racji ograniczonej widoczności. Miejsca takie to np. skrzyżowania, ciasne uliczki czy zabudowane wyjazdy, a także wyjazdy na łuku drogi. Dzięki zastosowaniu luster, martwe punkty zostają zredukowane, a kierowca ma możliwość upewnienia się, czy po drodze w niewidocznym poza lustrem miejscu nie znajduje się inny pojazd, pieszy bądź rowerzysta. Dzięki zastosowaniu luster, możliwa jest także ocena odległości i prędkości, z jaką porusza się zbliżający się pojazd.

Warunki montażu lustra drogowego i ich znaczenie dla bezpieczeństwa

Wygląd i forma luster drogowych jest śliśle określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Lustra drogowe U-18 mają wypukły kształt i zwiększony kąt obserwacji, dzięki czemu pole widzenia jest większe. Najczęściej umieszcza się je tam, gdzie inne elementy infrastruktury, np. słupy, drzewa czy budynki ograniczają widoczność i przyczyniają się do zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa. Lustra najczęściej montuje się przy wyjazdach z posesji, a także przy przystankach komunikacji zbiorowej, przy drogach wewnętrznych obok obiektów handlowych, a także na skrzyżowaniach i osiedlowych ulicach. Lustro drogowe u-18a nie zakłóca widoczności, nie zniekształca obrazu, a przeciwnie, sprawia, że bezpieczeństwo ruchu drogowego jest na wyższym poziomie. Wybierając lustra drogowe producent powinien być sprawdzony i zaufany, bo tylko wówczas mamy pewność, że wybrane lustro spełnia wszystkie przepisy i wymogi i rzeczywiście podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa