ciekawostki motoryzacyjne

Ciekawostki motoryzacyjne

Jedną z największych ciekawostek, które funduje nam motoryzacja jest to jak szybko przyrasta ilość samochodów używanych przez ludzkość na całym globie. Obecnie jest ich około 1,5 miliarda, a jeśli chodzi o dane szacunkowe, to do 2040 roku będzie samochodami jeździło już 2 miliardy osób. A jako, że na świecie jest około 8 miliardów ludzi, można łatwo policzyć, że do 2040 roku 25 procent, czyli jedna czwarta ludzkości będzie miała swój, własny samochód.

Magiczna szybkość i sterowanie

Kolejną dość fajną ciekawostką, jaką zaskakuje motoryzacja jest to, że pierwsze samochody miały prędkość lekko powyżej 70 kilometrów na godzinę. A jeśli chodzi o kierowanie, to wcale nie było tam kierownicy, ale odpowiednia dźwignia. W dodatku dość ciężka w obsłudze. Zatem, ten kto kierował takim, prototypowym samochodem, musiał używać nie lada siły, aby dokonać manewru skręcania.

Elektryczny, czy parowóz?

Kolejną ciekawostką jest to, że już pierwsze samochody były elektryczne. Ale potem planowano w nich także używać silników parowych, takich jak w lokomotywach.

A jak kształtuje się przyszłość? Co jeszcze zafunduje nam motoryzacja ?

Plany są różne, między innymi jak zwykle zwiększenie prędkości. Kto wie, może wkrótce będziemy podróżować nawet 500 na godzinę. To naprawdę sporo, a jeśli chodzi o nawet niewielkie uderzenie, to raczej z auta nic nie zostanie. Tym bardziej z pasażerów, więc nie jest to chyba dobry pomysł, no chyba że planowane jest użycie skrzydeł i zamiana auta na samolot. A takie opcje prototypów też są brane pod uwagę. Kolejną ciekawostką, planowaną na niedaleką przyszłość jest samochód bez kierowcy. Co z pewnością ucieszyć może wszystkie osoby, które nie mają prawa jazdy, a chciałyby mieć możliwość podróżowania. Zakładane jest, że będzie to jedna z najbezpieczniejszych sposobów podróży. Bo wiadomo, że automatyczny pilot, albo auto sterowane zdalnie, będzie przestrzegać przepisów drogowych. I to z dużo większym zaangażowaniem, niż normalnie. A dzięki temu, może się okazać, że motoryzacja wkroczy w nową fazę.

One thought on “Ciekawostki motoryzacyjne

  1. Arkadiusz 7 czerwca, 2021 at 10:37 pm

    O ciekawostkach motorazycyjnych można wiele pisać autor wspomniał o samochodach elektrycznych.
    Ale też wspomnijmy że kilkukrotne ładowanie auta elektrycznego na długiej trasie to wiele godzin postoju

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa