Opony całoroczne, czyli produkt na który warto się zdecydować!

[REKLAMA]

droga jesienna

Opony całoroczne, określane też jako opony wielosezonowe, to produkty, po które coraz częściej sięgają kierowcy w naszym kraju. Niektórych może to dziwić, ponieważ mocno utrwaliło się w naszych zwyczajach sięganie po opony dedykowane pod konkretny sezon, czyli po opony letnie albo po komplet opon zimowych. Czy warto zmieniać przyzwyczajenia? Czy ogumienie wielosezonowe jest warte zainteresowania? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania!

opony wielosezonowe

Opony zimowe i opony letnie…

Zacznijmy od przypomnienia, czym charakteryzują się tak zwane opony sezonowe, o których już wspomnieliśmy. Opona zimowa została stworzona do jazdy w niskich temperaturach. Mieszanka gumy z dodatkiem krzemionki oraz silikonu powoduje, że przyczepność opon jest doskonała nawet na mrozie. Do tego posiadają one specjalną budowę bieżnika, dzięki czemu lepiej odprowadzana jest woda i błoto poślizgowe.

Opony samochodowe zwane letnimi wykonane są ze znacznie twardszej mieszanki niż popularne “zimówki”. Zapewniają więc lepszą przyczepność na rozgrzanym asfalcie, a ich bieżnik posiada znacznie mniej rowków i nacięć.

opony całoroczne

…a może opony wielosezonowe?

Jak w tym zestawieniu plasuje się opona całoroczna, czy też wielosezonowa? Otóż opony całoroczne są swego rodzaju rozwiązaniem pośrednim między zimówkami, a tym, co oferują opony letnie. Można korzystać z nich o każdej porze roku, ponieważ nie twardnieją one na mrozie tak szybko, jak ogumienie letnie, a przy tym są bardziej elastyczne niż zimowe opony. Dla kogo zatem są one dobrym rozwiązaniem? Musimy pamiętać, że mimo sporych zalet, zarówno zimą, jak i latem sprawują się one gorzej niż gumy sezonowe. Niemniej są one idealnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy zdecydowanie bardziej niż jazdę sportową preferują spokojny styl kierowania samochodem. Jeśli do tego nie robią oni długich tras albo nie wyjeżdżają nazbyt często za miasto, opony całoroczne mogą być dla nich świetnym wyborem.

opony wielosezonowe

Jakie plusy ma opona całoroczna?

Zacznijmy od spraw technicznych. Mimo tego, co wspomnieliśmy, czyli tego, że nawet najlepsze opony całoroczne nie będą nigdy tak dobre, jak zimowe opony podczas mrozów albo jak w przypadku opon letnich podczas upałów, to nadal całkiem dobrze radzą one sobie zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Do tego ich zastosowanie umożliwia minimalizację kosztów związanych z wymianą opon, a także z ich przechowywaniem. Jest to wiec rozwiązanie bardzo wygodne finansowo zapewniające przy tym bezpieczną jazdę zarówno latem, jak i zimą.

opony wielosezonowe

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa