Jak mieć tanie OC samochodu? 6 rzeczy, o których warto wiedzieć
Wysokość ubezpieczenia OC zmienia się z każdym rokiem. Kwoty te nie są niskie. Uzależnione są one od wielu różnych czynników, wśród których, wskazać można takie jak samochód i kierowca. Wysokość składek może być więc uzależniona od marki pojazdu, pojemności silnika, a nawet roku produkcji. Dużo zależy także od samego kierowcy – pod uwagę brany jest jego wiek, czy miejsce zamieszkania. Mogą mu przysługiwać również zniżki za bezszkodową jazdę. W niniejszym artykule przedstawione zostaną przydatne wskazówki, odnośnie tego, jak płacić tańsze OC samochodu.
#1 Wybór pojazdu
Choć ta kwestia może nie być przydatna dla wszystkich, warto pamiętać o niej na przyszłość. Jeśli kierowca rozważa zakup samochodu i tym samym rozważa wybór oferty ubezpieczenia, można połączyć obie te kwestie. Jak wspomniano na początku, wysokość składki OC, często uzależniona jest od wielu czynników związanych z pojazdem.
Na wysokość OC, wpływ ma nawet sama marka pojazdu. Z analizy ofert wynika, że posiadacze samochodów marki Skoda, czy Suzuki płacą niższe składki niż właściciele pojazdów marki BMW. Większy wydatek za OC poniosą również posiadacze starszych modeli. Nowe samochody są dokładniej testowane, a starsze mogą być bardziej awaryjne.
Warto zwrócić uwagę również na pojemność silnika, oczywiście im wyższa, tym wyższe OC. Wiąże się to z faktem, że większy silnik oznacza większą moc samochodu, a co za tym idzie, może nieść ze sobą potencjalnie szybszą jazdę posiadacza takiego pojazdu.
Istotną wskazówką jest także wybór paliwa. Właściciele samochodów elektrycznych mogą zapłacić mniej, tak jak posiadacze aut na benzynę, albo hybryd. Większe składki dotyczą aut na gaz i benzynę, a także diesli. W momencie zebrania tych wszystkich przesłanek okazuje się, że parametry samochodu mogą mieć naprawdę spory wpływ na wysokość składki OC.
#2 Analiza ofert ubezpieczeniowych
To ważny krok, jaki warto wykonać przed zakupem OC samochodu. W Internecie znaleźć można oferty praktycznie wszystkich dostępnych firm ubezpieczeniowych, a także rankingi ukazujące najlepsze oferty. Różnice mogą być naprawdę spore, dlatego lepiej jest przestudiować dokładnie dostępne opcje.
Dobrą możliwością może być również skontaktowanie się z agentem ubezpieczeniowym i skorzystanie z jego pomocy w celu przedstawienia indywidualnej oferty.
#3 W pakiecie opłaca się bardziej
Ubezpieczenie samochodu często wybrać można w różnych pakietach. Są to przeważnie OC i AC, albo OC, AC i Assistance. Czasem oferowane są różne opcje dodatkowe takie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW, a także ubezpieczenie poszczególnych części samochodu.
Warto podkreślić, iż mimo pełnej dobrowolności wyboru ubezpieczenia AC, wybranie go jest dobrym krokiem. Decyduje się na nie wiele kierowców, ponieważ chroni ono kierowcę przed skutkami zdarzeń losowych o charakterze nieumyślnym, czyli m.in. stłuczki, kradzieży, a nawet związanych z naturą, w momencie kiedy samochód uszkodzi grad, albo spadająca gałąź.
Assistance to z kolei gwarancja pomocy, którą otrzyma kierowca w momencie kolizji drogowej. Często firmy ubezpieczeniowe proponują pakiety, w których zakupić można obowiązkowe OC, a także AC i Assistance w bardzo korzystnych cenach. Wniosek jest prosty – w pakiecie może być taniej.
#4 Małżeństwo zapłaci mniej
Należy podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak zniżka małżeńska na ubezpieczenie OC, jednakże można przedstawić małe zestawienie, w którym pierwsze miejsce zajmie grupa, płacąca najniższe OC, a ostatnie – najwyższe.
- Osoby w związku małżeńskim,
- Wdowcy oraz wdowy,
- Osoby po rozwodzie,
- Osoby stanu wolnego, czyli kawalerowie i panny.
Jak się okazuje, stan cywilny może mieć wpływ na wysokość składki OC. Osoby pozostające w związku małżeńskim, których samochód stanowi własność wspólną (czyli nie obejmuje ich intercyza) mogą korzystać wspólnie ze swoich zniżek za bezszkodową jazdę. Ponadto, jeśli małżeństwo posiada dzieci, składka ta będzie jeszcze niższa. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uznają, że tacy kierowcy jeżdżą bezpiecznej.
#5 Śledzenie przez ubezpieczyciela
To sposób mało znany, a warto o nim wspomnieć, ponieważ oferuje go coraz więcej firm ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel rozpoczyna obserwację sposobu jazdy kierowcy, dzięki zamontowanemu w aucie urządzenia, albo aplikacji na telefon. Brane pod uwagę czynniki to m.in.:
- Sposób jazdy kierowcy, czyli styl, analizowane jest, czy jest to jazda ekologiczna i bezpieczna
- Czy kierowca jeździ częściej w dzień, czy w nocy,
- Po jakich obszarach porusza się kierowca (czy jest to obszar zabudowany lub niezabudowany)
- Zachowywanie wymaganych prędkości na drodze.
Jeśli ubezpieczyciel pozytywnie oceni spełnienie przez kierowcę tych przesłanek, wówczas wypłacony mu zostanie zwrot określonej części składki.
#6 Warto szukać okazji
Wyszukiwanie opłacalnych ofert i promocji może być strzałem w dziesiątkę! Podkreślenia wymaga fakt, że często oferowane są świetne okazyjne ceny dla określonych grup. I tak, spotkać się można z promocyjnymi składkami OC, dla:
- Osób, które dokonały zakupu OC przez Internet,
- Osób, które pracują w służbach mundurowych,
- Osób, które poleciły daną firmę ubezpieczeniową znajomemu.
Jak widać, istnieje sporo sposobów na to, by mieć tańsze OC samochodu. Warto skorzystać z nich już dziś i cieszyć się niższymi składkami OC!
Źródło: https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/
Autorem tekstu jest: Mateusz, pasjonat internetu i finansów osobistych, prowadzący bloga ZaradnyFinansowo.pl. Blog poświęcony jest prowadzeniu budżetu domowego, oraz oszczędzaniu i inwestowaniu dla każdego. |