Downpipe – co to jest, ile kosztuje, czy jest legalny?

[REKLAMA]

Skoro tutaj jesteś, najprawdopodobniej wiesz, czym jest downpipe lub też chcesz dowiedzieć się o nim czegoś więcej. W tym wpisie opisujemy ten element stuningowanego układu wydechowego. Sprawdź, czym jest downpipe, do czego służy, jak dokonać jego wyboru oraz czy w ogóle jest on legalny.

Downpipe – co to jest i do czego służy?

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest downpipe. Tak więc w najprostszym tłumaczeniu jest to rura montowana na początku układu wydechowego. W zależności od rodzaju silnika montuje się go:

  • za kolektorem wydechowym w samochodach wolnossących,
  • za turbosprężarką w samochodach z doładowaniem.

Co jest kluczowe, downpipe zastępuje katalizator. Przepływające przez ten element spaliny przemieszczają się szybciej. Celem montażu tej specjalnej rury jest podniesienie mocy silnika. Auto ma efektywniejsze przyspieszenie oraz mniejszą turbodziurę.

Jednocześnie należy pamiętać, że downpipe to tylko jeden z wielu elementów całego układu. Dlatego też, żeby uzyskać maksymalny efekt, najlepiej wymienić cały wydech na wersję sportową. Rzecz jasna liczy się też jakość wykonania i samego montażu.

Ile kosztuje downpipe ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje downpipe. Wiele zależy od modelu samochodu, aczkolwiek zazwyczaj jego koszt to wydatek rzędu kilkuset złotych. Tak wskazują ceny w sklepie RM Motors, który jest jednym z rynkowych liderów w obszarze sprzedaży elementów i całych układów wydechowych. Jeżeli zdecydujesz się na cały układ wydechowy w wersji sportowej, wówczas możesz za niego zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Co nie jest bez znaczenia, części znajdujące się w asortymencie sklepu to wyroby najwyższej jakości od sprawdzonych i zweryfikowanych dostawców. Najczęściej rury downpipe są wykonane ze stali nierdzewnej.

Oczywiście sam wydatek, jaki musisz ponieść na downpipe, to tylko część kosztów. Bardzo ważny jest profesjonalny montaż. Zresztą specjaliści zajmujący się układami wydechowymi pomogą również dobrać przepustowość i kształt rury, a ewentualnie także innych elementów wydechu. Dzięki temu silnik nie będzie się dławić.

Czy downpipe jest legalny?

Warto pamiętać, że samochód bez katalizatora jest autem niesprawnym. Jeżeli diagnosta zauważy, że pojazd nie ma katalizatora, wówczas auto nie przejdzie badania technicznego i zostanie mu zatrzymany dowód rejestracyjny. Żeby go odzyskać, samochód musi zostać naprawiony.

Takiego problemu nie ma, jeżeli zdecydujesz się na downpipe. Wprawdzie spaliny przez układ wydechowy przepływają wówczas zdecydowanie szybciej, ale nie są przy tym bardziej zanieczyszczone. W związku z tym jest to tuning legalny i dopuszczalny.

Decyzja na temat tego, czy chcesz zamontować downpipe, należy wyłącznie do Ciebie. Jeżeli Cię na to stać, na pewno warto wziąć pod uwagę montaż tej rury w układzie wydechowym. Przy jeszcze większym budżecie możesz sobie pozwolić nawet na cały sportowy wydech. Oczywiście pamiętaj, żeby doborem elementów i samym montażem zajął się tym jakiś profesjonalista. Dzięki temu wydech będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie, a układ pracować bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa