Co należy wiedzieć o wymianie opon na zimowe?
Wymiana opon to obowiązek, który dopada niemal każdego kierowcę. Kiedy czujemy pierwszy zimowy chłód, przypomina nam się o wymianie ogumienia w naszych autach. Dlaczego warto zmieniać opony z letnich na zimowe? Ile trwa wymiana opon u wulkanizatora? Ile lat możemy jeździć na tych samych oponach zimowych? Czy prawo reguluje kwestię wymiany opon? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Co powinieneś wiedzieć o oponach zimowych?
Odpowiednie ogumienie w naszym aucie to przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Opony dedykowane na sezon zimowy różnią się od letnich wzorem bieżnika, strukturą i mieszanką. Jest to związane z eksploatacją w kompletnie różnych warunkach. Dodatkowo charakteryzują się głębokim bieżnikiem. Ta cecha determinuje lepszą przyczepność na zaśnieżonej powierzchni. Ponadto, opony zimowe są skonstruowane tak, że posiadają setki wąskich rowków. Taka specyfikacja sprawia, że doskonale odprowadzają spod kół wodę i błoto pośniegowe.
Kiedy wymienić opony na zimowe?
Regulacje prawne w Polsce nie wskazują terminu, kiedy i czy w ogóle powinniśmy wymieniać opony sezonowo. To sprawia, że kierowcy mają wolną rękę w podejmowaniu decyzji w sprawie użytkowanych przez nich opon. Żeby właściwie oszacować, kiedy udać się do wulkanizatora, należy wczytać się w specyfikację posiadanych przez nas opon. Na ogół letnie spisują się najlepiej w temperaturach powyżej 7°C, a zimowe poniżej 7°C. Mając to na uwadze, dochodzimy do wniosku, że najlepiej udać się na wymianę opon na przełomie października i listopada – wymiana z letnich na zimowe, oraz na przełomie marca i kwietnia – wymiana z zimowych na letnie.
Należy pamiętać, że, o ile prawo nie reguluje sezonowej wymiany, to wskazuje nam na zużycie, przy którym musimy zaopatrzyć się w nowy komplet opon do naszego auta. Przede wszystkim opony nie mogą posiadać widocznych pęknięć odsłaniających lub naruszających osnowę. Ponadto, zmuszeni jesteśmy do zakupu nowych opon, jeżeli wskaźnik w oponie wskazuje graniczne zużycie. W sytuacji, kiedy posiadamy komplet niezaopatrzony w takie wskaźniki, głębokość rzeźby bieżnika nie może być niższa niż 1.6 mm.
Należy pamiętać, że nie powinniśmy eksploatować opon, których rok produkcji wynosi powyżej 10 lat. Nawet jeśli bieżnik ma powyżej 1.6 mm, a opony nie są uszkodzone mechanicznie ani nie posiadają pęknięć. Jest to związane z tym, że mieszanka, z której wykonano ogumienie, z czasem traci swoje właściwości, czyli na przykład twardnieje lub staje się krucha.
Ile trwa wymiana opon?
Usługa wymiany opon jest uzależniona od tego, czy mamy gotowe koła, tj. opony na felgach, czy same opony. Te pierwsze podlegają jedynie wyważaniu i założeniu na auto. Taka czynność trwa około kwadransa.
Proces wymiany trwa nieco dłużej, jeżeli przyjeżdżamy do serwisu z samymi oponami. W takim przypadku na początku zostanie zdjęte z felg aktualne ogumienie i założone nowe. Koło z nowym kompletem opon jest wyważane i montowane do pojazdu. Taka procedura trwa od 25 do 30 minut.
Support provided by the muszkietaservice.pl